Sztandar

3 czerwca 1990 roku odbyło się spotkanie matki chrzestnej historycznego sztandaru Szkoły z 1937 roku, pani Bronisławy Stanisławskiej, z Zarządem Stowarzyszenia i Dyrekcją. W trakcie tego spotkania pani Stanisławska, która została Honorową Przewodniczącą Stowarzyszenia Absolwentów, przekazała dar przeznaczony na renowację przedwojennego sztandaru.

Kiedy 10 listopada 1990 roku odbyła się uroczystość przywrócenia szkole historycznego imienia jej przedwojennego patrona, nastąpiło także odnowienie chrztu przedwojennego sztandaru. W uroczystościach wzięli udział wiceprezydent Warszawy Olgierd Dziekoński, minister Obrony Narodowej Piotr Kołodziejczyk, minister Edukacji Henryk Samsonowicz, biskup Zbigniew Józef Kraszewski, oraz burmistrz Pragi-Północ. Wzięła w nich również udział pani Stanisławska.

Niestety, mimo licznych zabiegów renowacyjnych, historyczny sztandar zaczął gwałtownie niszczeć. Stowarzyszenie Absolwentów XIII LO wystąpiło więc z inicjatywą ufundowania jego repliki.

9 listopada 1996 r. Stowarzyszenie dokonało ofiarowania nowego sztandaru Szkole. Został on wcześniej przekazany młodzieży na ręce ówczesnego dyrektora, mgr Alicji Kolmas. Jego fundatorem była pani Stanisławska. Niestety matka chrzestna historycznego sztandaru nie mogła wziąć udziału w tej uroczystości, fundatorkę reprezentowała więc pani prof. Anna Borkiewicz-Celińska.

Podczas obchodów 70-lecia istnienia Szkoły poświęcenia nowego sztandaru dokonał biskup Zbigniew Józef Kraszewski. W uroczystości wzięły udział delegacje sztandarowe ze szkół średnich Pragi Północ, Pragi Centrum, Targówka i Bródna.

Opis sztandaru XIII LO

Drzewce o wysokości 253 cm, zakończone metalowym orłem umieszczonym na cokoliku o wymiarach: 7 cm x 4 cm x 3 cm; na cokoliku widnieje napis:

awers – XIII LO im.  płk. L. Lisa-Kuli

rewers – Warszawa

Na drzewcu w górnej części umieszczone są blaszki w kształcie tarczy herbowej.

pierwsza tarcza: Fundacja Matki jako pomnik pamięci synów Wojtka i Witka Stanisławskich, uczniów Gimnazjum im. płk. L. Lisa-Kuli.

druga tarcza: Replika historycznego sztandaru z roku 1937. Ufundowana z inicjatywy Stowarzyszenia Absolwentów przez jego Honorową Przewodniczącą, Bronisławę Stanisławską.

Sztandar o wymiarach: 98 cm x 98 cm, dookoła złote frędzle.

awers:
Tło czerwone, napisy wykonane haftem wypukłym – złotym; w centrum – biały orzeł w złotej koronie na tle tarczy herbowej (kontury tarczy haftowane złotą nicią) wykonany haftem wypukłym.

rewers:
Tło złote, w jego centrum, na tle tarczy herbowej wizerunek Matki Boskiej. Po obu stronach tarczy herbowej daty: po lewej – 1928, po prawej – 1935. Pod wizerunkiem Matki Boskiej napis: XIII LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE IM. PŁK. LISA-KULI w Warszawie 1996.
W prawym górnym rogu – krzyż.