26 września 2022

Mobilność nauczycieli w ramach Erasmus+ - Włochy, Cerignola

W dniach od 19 do 23 września 2022 r. w ramach projektu  Biblioteki Szkolne - Promocja Czytelnictwa  odbyło się szkolenie dla nauczycieli szkół partnerskich projektu.

Spotkanie było poświęcone analizie dotychczasowych działań zrealizowanych w projekcie. Każda ze szkół partnerskich w formie prezentacji przedstawiła swoje dotychczasowe dokonania. Odbywały się również prace na platformie eTwiningowej oraz sprawdzenie zgodności danych wprowadzonych do narzędzia monitorowania projektu Mobility Tool. Następnie w zespole potwierdziliśmy zaplanowane działania w drugiej fazie trwania projektu.

Szkoła partnerska w Cerignola zorganizowała dla nas również część poświęconą kulturze i historii lokalnego regionu. Zwiedziliśmy bibliotekę w mieście Foggia, gdzie bibliotekarze oprowadzający zapoznali nas z systemem pracy bibliotekarza charakterystycznym dla Włoch. Mieliśmy również możliwość zobaczyć unikatowe książki z tej biblioteki jak na przykład oryginał Boskiej Komedii Dantego Alighieri. Biblioteka posiadała książki polskich autorów takich jak  Olga Tokarczuk czy Wisława Szymborska.

Jesteśmy pod wrażeniem całej organizacji spotkania. Praca projektowa prowadzona wspólnie ze szkołami z innych państw europejskich jest wymianą doświadczeń, która pozytywnie wpływa zarówno na uczniów jak i na nauczycieli.